Full programme – University of Copenhagen

Forward this page to a friend Resize Print Bookmark and Share

Home > Programme > Full programme

Full Programme for Fluid States North

The programme is a work in progress, so changes may occur.

Programme for each day, including the telematic space and the four events.

Jump to specific date:
Thursday June 18
Friday June 19
Saturday June 20
Sunday June 21

Thursday June 18

Thursday June 18: Opening Day at Fluid States North in Copenhagen

This Opening Day programme is open for anyone who has registrered for the conference, including participatins in the parts Fluid States - Solid Tastes and Fluid Sounds.

Danish time       

Multi Hall,                   

Uni of Copenhagen

or other site in

Copenhagen                      

Telematic space              
9:00-9:30

Registration

(site: Sneglen)

9:30-10:00

Welcome and opening

statement

(site: Sneglen)

10:00-10:45

Holger Schulze:

Idiosyncracy as Method

(site: Sneglen)

11:00-11:45

Transport from Sneglen

to Urbanplanen

11:45-12:15

Lunch and registration

(site: Urbanplanen)

12:15-13:00

Brandon LaBelle:

On the productions of

a poor acoustics

(site: Urbanplanen)

13:00-13:30

Jeremy Woodruff: GIBE

(site: Urbanplanen)

13:30-14:00

Transport to Uni. of Cph, 

Amager campus

14:00-17:00

Welcome, practical info

Telematic Encounters

Keynote session:

Sarah Bay-Cheng: Unseen

Elizabeth Jochum:

Uncanny Acts

Peter Eckersall:

Telematic objects

Bree Hadley: Theatre,

Networked Performance,

and Notions of 

'Democratised' Spectatorship

Telematic Encounters

Keynote session:

Sarah Bay-Cheng

Elizabeth Jochum

Peter Eckersall

Bree Hadley

(from Copenhagen)

17:00-18:00

Sisters Academy

(from Nuuk)

18:00-

Reception

Heaven:

Music4Giants: Prelude

(site: Teaterøen)

Heaven:

Music4Giants: Prelude

(from Copenhagen)

Thursday June 18: Pantopia Telematic Encounters in Torshavn

Faroe Island

time

Nordic House,

Torshavn                     

Telematic space   
12:00-13:00 Registration, lunch
13:00-16:00

Telematic Encounters:

keynote session

(from Copenhagen)

16:00-17:00

Sisters Academy

(from Nuuk)

17:00-22:00 Reception

Heaven:

Music4Giants: Prelude

(from Copenhagen)

Thursday June 18: Sisters Academy in Nuuk

Greenland

time            

Nuuk Art Museum,

Nuuk                             

Telematic space
9:00-10:00

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school

10:00-13:00

Telematic Encounters:

keynote session

(from Copenhagen)

13:00-14:00 Sisters Academy

sisters Academy

(from Nuuk)

14:00- Reception

Heaven:

Music4Giants: Prelude

(from Copenhagen)

Friday June 19

Friday June 19: Fluid States - Solid Tastes in Copenhagen

Danish time     

Multi Hall,

Uni of Copenhagen           

Telematic space
10:00-12:00

Welcome

Joshua Abram: Nordic (Bête)

Noir: Culinary Performance

and the Delimination of the Nouvelle

12:00-14:00

Taste of Faroe Islands:

Open Sandwich workshop

(30 persons)

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

14:00-15:30

New Nordic cuisine:

Rikke Andreasen,

Anders Riel Müller,

and Jonatan Leer

New Nordic cuisine:

Rikke Andreasen, Anders Riel

Müller, and Jonatan Leer

(from Copenhagen)

15:30-16:30

Nordic Food Lab

Porous Studio Amager

(room 21.0.47)

Nordic Food Lab

(from Copenhagen)

16:30-18:00

Drinks at the bar

Porous Studio Amager

(room 21.0.47)

Soley Danielsen:

Einki orð

Cameline Bolbroe

18:00-20:00

Drinks at the bar

Beau Coleman:

Let Me Tell You That

I Love You (Distant Islands)

Beau Coleman:

Let Me Tell You That

I Love You (Distant Islands)

(from Copenhagen)

20:00-21:00 The bar is open...

Tracing the Pathway:

Fluid Ecologies (in)between

Site, memory and the

Archive (from Nuuk)

21:00-22:00 The bar is still open...

Ivan Lacko and Jan Suk:

Unclouding the Poetics of

the In-Between

(from Nuuk)

Friday June 19: Fluid Sounds in Copenhagen

Danish time     

Uni of Copenhagen

Amager campus,

various rooms                   

Telematic space
9:00-12:00 Audioworkshops
12:00-14:00 Lunch

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

14:00-15:30 Audioworkshops

New Nordic cuisine:

Rikke Andreasen, Anders Riel

Müller, and Jonatan Leer

(from Copenhagen)

15:30-16:30 Audioworkshops

Nordic Food Lab

(from Copenhagen)

16:30-18:00 Audioworkshops

Soley Danielsen:

Einki orð

Cameline Bolbroe

(from Torshavn)

18:00-20:00

Beau Coleman:

Let Me Tell You That

I Love You (Distant Islands)

(from Copenhagen)

20:00-21:00

Tracing the Pathway:

Fluid Ecologies (in)between

Site, memory and the

Archive (from Nuuk)

21:00-22:00

Ivan Lacko and Jan Suk:

Unclouding the Poetics of

the In-Between

(from Nuuk)

Friday June 19: Pantopia Telematic Encounters in Torshavn

Faroe Island

time

Nordic House, 

Torshavn                             

Telematic space
12:00-13:00      

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

13:00-14:30

New Nordic cuisine:

Rikke Andreasen, Anders Riel

Müller, and Jonatan Leer

(from Copenhagen)

14:30-15:30

Nordic Food Lab

(from Copenhagen)

15:30-17:00

Soley Danielsen:

Einki orð

Cameline Bolbroe:

Transliminal Spaces

Soley Danielsen:

Einki orð

Cameline Bolbroe:

Transliminal Spaces

17:00-19:00

Beau Coleman:

Let Me Tell You That

I Love You (Distant Islands)

(from Copenhagen)

19:00-20:00

Tracing the Pathway:

Fluid Ecologies (in)between

Site, memory and the

Archive (from Nuuk)

20:00-21:00

Ivan Lacko and Jan Suk:

Unclouding the Poetics of

the In-Between

(from Nuuk)

Friday June 19: Sisters Academy in Nuuk

Greenland

time                 

Nuuk Art Museum,

Nuuk                                     

Telematic space
9:00-10:00

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

10:00-11:30

New Nordic cuisine:

Rikke Andreasen, Anders Riel

Müller, and Jonatan Leer

(from Copenhagen)

11:30-12:30

Nordic Food Lab

(from Copenhagen)

12:30-14:00

Soley Danielsen:

Einki orð

Cameline Bolbroe:

Transliminal Spaces

14:00-16:00

Beau Coleman:

Let Me Tell You That

I Love You (Distant Islands)

(from Copenhagen)

16:00-17:00

Tracing the Pathway:

Fluid Ecologies (in)between

Site, memory and the

Archive

Tracing the Pathway:

Fluid Ecologies (in)between

Site, memory and the

Archive (from Nuuk)

17:00-18:00

Ivan Lacko and Jan Suk:

Unclouding the Poetics of

the In-Between

 

Ivan Lacko and Jan Suk:

Unclouding the Poetics of

the In-Between

(from Nuuk)

Saturday June 20

Saturday June 20: Fluid States - Solid Tastes in Copenhagen

Danish time

Multi Hall,

Uni of Copenhagen      

Telematic space       
10:00-11:00

Nathalie Doonan:

Manifest Cloudberry

Project

Porous Studio Amager

(room 21.0.47)

11:00-12:00

Bodil Just and

Sara Strandvad:

Designing the Liminal:

A Case of a Food Theatre Performance

Porous Studio Amager,

continued 

(room 21.0.47)

12:00-12:30

Carmen C. Wong, on øllebrød

12:30-13:00

Lunch 

Porous Studio Amager,

continued 

(room 21.0.47)

13:00-14:00 Lunch

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynge primary school

14:00-15:00

Concluding Panel

Discussion on Nordic Food

Culture

Concluding Panel Discussion

(from Copenhagen)

15:00-16:00

Kevin Brown performance

Kevin Brown performance

16:00-17:00

Alvis Parsley, Heather

Hermant & Kaija Siirala: 

queer slow dance

with radical thought

(from Torshavn)

17:00-18:00 Drinks at the bar

JÒNA Thomsen:

BIRD STUDIES

+ SAKARIS

(from Torshavn)

19:00- Dinner Party

Dinner Party

(from Torshavn and

from Nuuk)

Saturday June 20: Fluid Sounds in Copenhagen

Danish time

Uni of Copenhagen

Amager campus,

various room

Telematic space       
10:00-13:00

Audioworkshops

13:00-14:00 Lunch

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynge primary school

including performance by

Mia Makela (from Nuuk)

14:00-15:00

Audioworkshops,

continued

Concluding Panel

Discussion on Nordic Food

Culture

15:00-16:00

Audioworkshops,

continued

Kevin Brown performance

16:00-17:00

Audioworkshops,

continued

Alvis Parsley, Heather

Hermant & Kaija Siirala: 

queer slow dance

with radical thought

(from Torshavn)

17:00-18:00 Drinks

JÒNA Thomsen:

BIRD STUDIES

+ SAKARIS

(from Torshavn)

19:00- Dinner Party

Dinner Party 

(from Torshavn and

from Nuuk)

Saturday June 20: Pantopia Telematic Encounters in Torshavn

Faroe Island

time               

Nordic House,

Torshavn                          

Telematic space                  
12:00-13:00

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynge primary school

13:00-14:00

Concluding Panel

Discussion on Nordic Food

Culture

14:00-15:00 Kevin Brown performance

Kevin Brown performance

15:00-16:00

Alvis Parsley, Heather

Hermant & Kaija Siirala

queer slow dance

with radical thought

Alvis Parsley, Heather

Hermant & Kaija Siirala: 

queer slow dance

with radical thought

(from Torshavn)

16:00-17:00

JÒNA Thomsen:

BIRD STUDIES

+ SAKARIS

JÒNA Thomsen:

BIRD STUDIES

+ SAKARIS

(from Torshavn)

18:00-23:00 Dinner Party

Dinner Party

(from Nuuk and 

from Copenhagen)

Saturday June 20: Sisters Academy in Nuuk

Greenland

time

Nuuk Art Museum,

Nuuk                             

Telematic space       
9:00-10:00

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynge primary school

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynge primary school

(from Nuuk)

10:00-11:00

Concluding Panel

Discussion on Nordic Food

Culture

11:00-12:00 Kevin Brown performance Kevin Brown performance
12:00-13:00

Alvis Parsley, Heather

Hermant & Kaija Siirala: 

queer slow dance

with radical thought

(from Torshavn)

13:00-14:00

JÒNA Thomsen:

BIRD STUDIES

+ SAKARIS

(from Torshavn)

15:00-

Dinner Party

Dinner Party

(from Torshavn and 

Copenhagen)

Sunday June 21

Sunday June 21: Fluid States North in Copenhagen

Danish time

Multi Hall,

Uni of Copenhagen   

Telematic space
12:00-13:00 Lunch

13:00-14:30

Greeting to Greenland

(in The Greenlandic

House in Copenhagen)

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

14:30-16:00

Donia Mounsef:

Telemediating Temporal

Distance 

Mia Makela

(from Nuuk), 

Donia Mounsef

(from Copenhagen),

Eva la Cour

(from Torshavn)

16:00-17:00 Kaya Barry

Kaya Barry

(from Copenhagen)

17:00-18:00

Isen smelter

dance performance

(from Nuuk)

18:00-19:00 Goodbye

Goodbye

(from Copenhagen

and Nuuk)

19:00-

Greetings from

Greenland

National Day

(from Nuuk, and

from the Greenlandic

House in Copenhagen)

Sunday June 21: Fluid Sounds in Copenhagen

Danish time

Room 21.1.47 and

Room 21.1.49,

Uni of Copenhagen   

Telematic space
9:00-9:30

Welcome to

Audio Presentations

9:30-10:30

Presentations from

Workshop IV

11:00-12:00

Hans Sydow

(Musiktorvet,

near Amager Bio)

12:00-13:00

Lunch

(near Amager Bio)

13:00-14:30

Audio presentations

Workshops I, II,

and III

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

14:30-16:00

Audio presentations

Workshops I, II,

and III

Mia Makela

(from Nuuk), 

Donia Mounsef

(from Copenhagen)

Eva la Cour

(from Torshavn)

16:00-17:00

Audio presentations

Workshops I, II,

and III

Kaya Barry

(from Copenhagen)

17:00-18:00

Audio presentations

Workshops I, II,

and III

Isen smelter

dance performance

(from Nuuk)

18:00-19:00

Goodbye

Reception

Goodbye

(from Copenhagen

and Nuuk)

19:00-

Greetings from

Greenland

National Day

(from Nuuk, and

from the Greenlandic

House in Copenhagen)

Sunday June 21: Pantopita Telematic Encounters in Torshavn

Faroe Island

time

Nordic House,

Torshavn                      

Telematic space
12:00-13:30       

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

13:30-15:00

Eva la Cour,

Lecture on

terrestrial magnetism

Mia Makela

(from Nuuk), 

Donia Mounsef

(from Copenhagen)

Eva la Cour

(from Torshavn)

15:00-16:00

Kaya Barry

(from Copenhagen)

16:00-17:00

Yggdrasil Danse,

Isen smelter

dance performance

(from Nuuk)

17:00-18:00 Goodbye

Goodbye

(from Copenhagen

and Nuuk)

18:00- Kaffemik

Greetings from

Greenland

National Day

(from Nuuk, and

from the Greenlandic

House in Copenhagen)

Sunday June 21: Sisters Academy in Nuuk

Greenland National Day

Greenland

time

Nuuk Art Museum,

Nuuk                              

Telematic space
9:00-10:30

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school

Morning song and

morning speech with

The Sisters and school 

children from Atuarfik

Hans Lynges primary

school (from Nuuk)

10:30-12:00

Mia Makela

Mia Makela

(from Nuuk), 

Donia Mounsef

(from Copenhagen)

Eva la Cour

(from Torshavn)

12:00-13:00

Kaya Barry

(from Copenhagen)

13:00-14:00

Yggdrasil Dance:

Isen smelter

dance performance

Isen smelter

dance performance

(from Nuuk)

14:00-15:00 Goodbye

Goodbye

(from Copenhagen

and Torshavn)

15:00-

Kaffemik

Greetings from

Greenland

National Day

(from the Greenlandic

House in Copenhagen)